DOPORUČENÍ PRO VÝBĚR ÚTULKŮ

Vážení  aktivní či budoucí účastníci projektů CAT-MANIA.  na našich webových stránkách v sekci DVACKA ZA DVACKU naleznete seznam organizací pečující o opuštěná a týraná zvířata, které můžete prostřednictvím projektů podporovat. Jsou to organizace, které mají právní identitu a disponují transparentním účtem. Dále mají funkční webové nebo facebookové stránky. Většina těchto organizací je zde na doporučení lidí, některá depozita a jejich provozovatele známe již delší dobu prostřednictvím jejich činnosti na facebooku, s některými z provozovatelů se známe osobně. Ač bychom velice rádi, není v silách nás administrátorů aukcí objet, ověřit a permanentně monitorovat všechny z nich (pro ověření jejich činnosti bychom musely strávit v každém z nich několik dní, či dokonce týdnů, návštěva nestačí). Volba organizace je tedy následně zcela na vás. Ten, kdo má praktické zkušenosti s činností útulků a pomoci zvířatům jistě ví, že stanovení kritérií pro jejich výběr je velice náročný a složitý. Máme ale pro vás alespoň některá doporučení, podle kterých se řídit, pakliže neznáte daný útulek osobně a dobře.

PAKLIŽE PRO ÚTULEK VĚNUJETE SVÉ PENÍZE, MÁTE PRÁVO VĚDĚT KAM SKUTEČNĚ JDOU 

EVIDENCE KOČEK

Dobrý útulek by si měl vést přesnou evidenci zvířat a měl by být ochotný Vám ji ukázat. Jedná se o evidenci kočiček VŠECH -  přijatých, umístěných, i uhynulých. O všech kočkách vede zdravotní záznam, u uhyulých koček eviduje příčinu smrti. (Ukázkovou transparentní evidenci koček naleznete na webu spolku Devět životů: devet-zivotu.cz/kocky/. Své kočky by měl znát, měl by vědět, jaká ta či ona kočička je, jaké má zdravotní problémy, jaké bere léky, jaké má silné a slabé stránky povahy. Umí zodpovědět dotazy týkající se konkrétní kočky, ví, kde je. Měl by mít ke svým kočkám vztah.

UMISŤOVÁNÍ

Dobrý útulek by se měl aktivně snažit nabízet kočičky k adopci, měl by mít zájem o to, aby našly nové a dobré domovy. Aktivně je nabízí na svých internetových stránkách, komunikuje s lidmi, je ochoten zodpovědět všechny dotazy ohledně kočiček. Někdy mnoho znamená málo. Hromadění koček - vysoký příjem, žádný výdej = pozor!

TRANSPARENTNOST

Pokud útulek nemá co skrývat, je transparentní, což platí nejen o financích, ale i o provozu útulku. Dobrý útulek má své transparentní číslo účtu (vidíte pohyby peněz), je ochoten doložit faktury za veterináře, nákup steliva, krmiva atd. Na webových stránkách má zprávu o hospodaření za daný rok. Umožní vám přístup do útulku, ukáže vám zvířata. Svých dárců si váží, rád zodpoví všechny vaše dotazy. Vaše peníze = máte právo vědět, na jaké účely skutečně jdou!

KARANTÉNA

Dobrý útulek má a dodržuje karanténu. Jedná se o práci se zvířaty, tudíž je logické, že zde dochází i k úmrtím kočiček, ale i jejich evidenci si útulek vede a nic netutlá. Kočky odcházejí do nových domovů zdravé, zaléčené, vykastrované, odblešené, očkované a odčervené, ideálně testované na FeLV a FIV.

KASTRACE

Dobrý útulek kastruje, dává své kočičky do nových domovů již kastrované, aby tak zabránil dalšímu množení. Pokud majitel útulku umisťuje koťata a není zastáncem raných kastrací, dává do adopční smlouvy podmínku kastrace do určitého věku a zákazu odchovu koťat.

PÍSEMNÁ DOKUMENTACE

Při adopci dostane nový majitel smlouvu a výpis z karty zdravotního stavu kočky a očkovací průkaz. Toto je podmínkou každého slušného útulku. Útulek by měl být schopen na vyžádání poskytnout evidenci těchto adopčních smluv. Dobrý útulek dbá na umístění svých zvířat do dobrých rukou, prověřuje nové majitele. Snaží se být s novými majiteli v kontaktu.

VETERINÁRNÍ PÉČE

Útulek musí mít zajištěnou péči pro svá zvířata u veterinářů. Útulek eviduje veškeré faktury na ošetření zvířat s uvedením jména zvířete a výkonu.

 
KOMUNIKACE, KOMUNIKACE, KOMUNIKACE!!!!!

Že se člověk nezavděčí všem, dobře víme. Je ale důležité zbytečně nepřehlížet určitá fakta a raději si je prověřit. Pro útulek je samozřejmostí aktivní a slušná komunikace s dárci, a aktivní komunikace se zájemci o kotě. Rádi odpoví na  VŠECHNY vaše otázky, i ty, nepříjemné. Nemlží. Nepomlouvají. Ukáží vám útulek či depozitum, ukáží vám zvířata, jsou PLNĚ transparentní. Mají přehled o svých zvířatech a to přijatých, současných i umístěných; pokud se zeptáte na konkrétní kočičku, umí vám odpovědět (vyčíst z evidence). POZOR na útulky, které na vaše dotazy odpovídají arogantně, jejich zástupci i zastánci na internetu útočí, pomlouvají, urážejí vás či jiné a jsou vulgární.


DŮVĚŘUJTE, ALE PROVĚŘUJTE. JEDINĚ TAK VAŠE PENÍZE PŮJDOU NA SPRÁVNOU VĚC. DO KOČIČÍCH BŘÍŠEK, PELÍŠKŮ A ZDRAVOTNÍ PÉČE.

DĚKUJEME