8. PÉČE O KOČIČÍHO KAMARÁDA

17.06.2014 16:02

Péče o srst
Také se vaším bytem vznášejí chomáče chlupů, povalují se na podlaze, na pohovce a ulpívají i na vašem oblečení? Myslíte si, že je to problém je jen dlouhosrstých plemen? Majitelé dlouhosrstých plemen mají s vypadáváním chloupků větší problémy, línaní se však nevyhne ani kočkám krátkosrstým a vylínané chloupky nám mohou pěkně otrávit život. V tuto chvíli bychom se měli zamyslet a začít se věnovat péči o srst našeho kočičího miláčka intenzivněji. Vyčesávání srsti je důležité pro zbavení starých chlupů, srst tak získá nový lesk a pravidelné kartáčování je důležité i pro dobrý zdravotní stav vašeho mazlíčka. Aby si náš tygr kartáčování oblíbil, je třeba ho na něj zvykat již od útlého věku. Pokud však naše kočka nemá kartáčování právě v oblibě, mezi kartáčováním ji vždy pohladíme a uklidňujeme ji, navykáme ji na kartáčování postupně, zkoušíme to po chvilkách a postupně délku vyčesávání prodlužujeme.
Jak tedy kočičku často kartáčovat? Kočky pouštějí chlupy po celý rok, ale v období výměny srsti, která probíhá dvakrát do roka, množství chloupků v našem bytě pocítíme obzvlášť intenzivně, proto kočičku kartáčujeme každý den. U dlouhosrstých plemen se bez denního kartáčování neobejdeme, srst by mohla zplstnatět a chuchvalce chlupů by jednak nevypadaly moc esteticky, navíc by se mohly stát zdrojem bakterií. U krátkosrstých plemen, v mezidobí mezi výměnou srsti, vyčesávání provádíme jednou týdně.
Při každém vyčesávání srst důkladně zkontrolujeme. Pokud na srsti kočky pozorujeme změny (např. olysalá místa, bleší trus, klíšťata), navštívíme veterináře, který nám nejlépe poradí s další léčbou.
Kočku vyčesáváme jemně po směru srsti, od hlavy k ocasu. Začneme na zádech, kde to mají kočky nejraději a postupně se dostáváme i na citlivější místa. U dlouhosrstých plemen musíme při vyčesávání srsti postupovat velice opatrně, abychom jim intenzivním kartáčováním nevyškubali podsadu. Pokud máme možnost, vyčesáváme naši kočku venku, chloupky se nám tak nebudou dále roznášet po bytě. Na vyčesávání srsti si pořídíme takové pomůcky, které budou pro naši kočičku podle délky a hustoty její srsti nejideálnější. Můžeme si pořídit kartáč, hřebínek nebo vyčesávací rukavici. Po kartáčování můžeme srst vytřít jelenicí nebo hedvábnou látkou, aby získala lesk. Kočičí srst občas přepudrujeme, zbavíme ji tak přebytečného mazu. Pudr používají nejvíce majitelé dlouhosrstých koček, ale i u koček krátkosrstých, například pohlavně činných kocourů tak odstraníme mastnotu z kořene ocasu.
Na kvalitu srsti má samozřejmě vliv i kvalitní strava, kupte proto vašemu miláčkovi kvalitní granulky, a pokud má váš tygr se srstí problémy, můžete koupit i takové, které mají ještě větší vliv na kvalitu srsti. I v případě, že budete vaši kočku pravidelně kartáčovat, určité množství chlupů se kočce při olizování srsti jazykem dostane do žaludku. Ideálním řešením je pořídit si pastu proti bezoárům (např. Malt soft pastu), která zabrání tvoření chomáčků chlupů v žaludku. Seženeme ji ve specializovaných obchodech nebo u veterináře.
Ptáte se, zda je potřeba vaši kočku koupat? U dlouhosrstých plemen je koupel nezbytností, u krátkosrstých plemen koupeme naše miláčky podle potřeby, například po pobytu venku. K tomuto účelu si koupíme speciální šampon pro kočky, typ šamponu volíme podle plemene kočky a kvality srsti. Abychom naši kočku koupáním příliš nevyděsili, povíme si teď několik užitečných rad. Ideální je koupel provádět ve dvou, vyzveme si proto na pomoc další osobu. Na dno vany umístíme protiskluzovou podložku, připravíme si kočičí šampon, nádobu na polévání kočky a starší ručníky. Ideální je, pokud jedna osoba přidržuje kočku (nejlépe pod předními tlapkami) a druhá osoba kočku koupe. Kočku nesprchujeme, abychom ji tak zbytečně nevyděsili. Srst namočíme za pomoci nádoby, našampónujeme a opět za pomocí nádoby důkladně opláchneme. Při koupeli dáváme dobrý pozor, aby se voda nedostala kočce do uší, očí nebo nosíku. Po koupeli z kočky vodu rukou stáhneme a kočku zabalíme do ručníku a již mimo vanu ji opatrně srst prosušíme. Pokud to nebude naší kočce způsobovat problémy, můžeme jí srst opatrně vyfénovat. Pokud naše kočka chodí ven, pustíme ji až druhý den a do té doby ji držíme v teple.
Pokud budete při vyčesávání srsti postupovat šetrně a nenásilně, vytvoříte si tak s vaší kočkou pouto a kartáčování se stane pro kočku příjemně strávenými chvilkami.


Jak na drápky
Drápky potřebuje vaše kočka ke každodennímu životu. Slouží jí ke šplhání, ulovení kořisti a jsou i ostrým obraným nástrojem. Pokud se kočka pohybuje venku, drápky se šplháním po stromech obrušují samy, takže je většinou nepotřebuje nijak zvlášť zastřihovat. Stříhání drápků je důležité především pro kočky, které žijí převážně v bytě.
Kočičce dáme k dispozici kočičí škrabadlo, nebo kočičí strom, kde si bude drápky pravidelně obrušovat, ovšem s údržbou svých drápků bude kočka potřebovat trochu pomoci. Příliš dlouhé drápky jsou na obtíž jak nám (mohou nám způsobit nepříjemné zranění), tak i kočce samotné. Příliš dlouhé drápky mohou mít vliv i na špatné držení těla pokojového tygra. Dlouhé drápky jsou kočce samotné nepříjemné a má potom tendence škrábat kde se dá, a i přesto, že používá škrabadlo, častěji škrábe i nábytek.
Při stříhání drápků je důležité, aby nám naše kočka důvěřovala. Pro stříhání drápků si zakoupíme speciální kleštičky na drápky, které seženeme ve specializovaném obchodě, vystačíme si i se skřípačkami na nehty. Pro stříhání si vybereme dobu, kdy je kočka spokojená a relaxuje. Posadíme si kočku na klín, zadní části těla k sobě, abychom k tlapkám měli dobrý přístup. Mírným stiskem polštářků vyjede ven drápek. Při stříhání drápků je důležité postupovat velice opatrně, neboť bychom kočce mohli způsobit velice bolestivé a nepříjemné zranění. Drápek si prohlédneme proti světlu a odstřihujeme pouze světlejší konce drápků. Tmavší část tzv. lůžko nesmíme poranit. Pokud si s prvním stříháním drápků nevíte rady, nevěšte hlavu a nebojte se požádat o pomoc zkušeného chovatele, nebo veterináře.


Péče o zoubky
Pokud jste se již někdy dívali vašemu tygrovi do tlamičky, určitě jste si všimli, jak dokonalý má kočka chrup a jak nebezpečně působí, však také kočka své zuby potřebuje k usmrcování kořisti a pojídání potravy. Chrup dospělé kočky tvoří 30 zubů - řezáky, špičáky, přední a zadní stoličky.
Abychom našemu tygrovi usnadnili péči o chrup, zařazujeme mezi běžné granulky i speciální granule vyrobené pro dobrý chrup našeho zvířete. Jsou podstatně větší, a tak nutí naši kočku kousat, což je výborná prevence proti zubnímu kameni. Ve specializovaných obchodech můžeme zakoupit speciální kartáček a zubní pastu na čištění zubů pro kočky. Čištění zubů není úplně jednoduchá záležitost, proto s ním musíme začít co nejdříve, již v útlém věku zvířete. Zuby se čistí při sevřených čelistech zvířete na vnějších ploškách zubů.
Pokud na zubech kočky objevíme zubní kámen, navštívíme veterináře, který chrup vyšetří. Veterináři odstraňují zubní kámen za pomoci speciálních nástrojů nebo ultrazvuku. Nejideálnější je, nechat při pravidelných prohlídkách u veterináře zkontrolovat i zuby zvířete. Nahromaděný plak a zubní kámen by mohl vést až k zánětu dásní, což je pro kočku obzvlášť nepříjemné při přijímání potravy. Pokud nejsou zuby čištěny, může dojít k zanícení tkáně kolem zubů, některé zuby se mohou začít kývat, nebo dokonce vypadnout.
Také zápach z tlamičky může být projevem začínajícího zánětu dásní nebo jiných problémů se zuby. Samozřejmě nemůžeme čekat, že kočka bude mít svěží dech po pozření rybí konzervy, avšak silnější zápach z tlamičky kočky by nás měl varovat. Tento zápach může být však i projevem vnitřních problémů zvířete, například známkou selhání ledvin. Správnou diagnózu musí stanovit váš veterinář.


Čištění očí, čumáčku a uší
Pokud se naší kočce dělají u očí ospalky, očistíme jí je namočeným vatovým tamponkem, nebo jemným plátýnkem, v převařené vodě. Oči čistíme vždy směrem k nosu, abychom případné bakterie nevnášeli zpět do oka zvířete. Při slzení očí či hnisavém zánětu bychom se neměli pokoušet o léčbu doma a kočičku by měl vyšetřit náš veterinář. S nadměrným slzení očí mají problémy především plemena koček s krátkou lebkou, kde dochází k ucpávání slzných kanálků.
Špinavý čumáček najdeme u našich kočičích miláčků spíše výjimečně, někdy se s tím setkáváme u koťátek. Čumáček opatrně vytřeme špičkou navlhčeného vatového tamponku.
Také uši kočky čistíme namočeným vatovým tamponkem, kterým si obalíme prst a postupujeme pomalu, abychom zvířeti neublížili. Do čištění vnitřní části ucha se raději nepouštíme a necháme to na veterináři. Pokud by se v uchu tvořil nadměrný tmavě hnědý až černý maz, necháme uši kočce zkontrolovat veterinářem.


Zdroj : Iva Tymráková
Chovatelská stanice britských krátkosrstých koček SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz