Kotě vybírejte raději s papíry, ale i tak můžete sáhnout vedle
Kotě vybírejte raději s papíry, ale i tak můžete sáhnout vedle
článek z idnes.cz
https://hobby.idnes.cz/kote-vybirejte-radeji-s-papiry-ale-i-tak-muzete-sahnout-vedle-p5v-/hobby-mazlicci.aspx?c=A111118_015026_hobby-zahrada_mce
Nikdy se nenechte ošálit okamžikem a roztomilým kukučem zdánlivě bezbranného koťátka. Vybrat si pečlivě konkrétní plemeno a najít takové kotě na inzerát nestačí. Bez průkazu původu (PP) je to velký risk, protože prodat vám mohou cokoliv. S průkazem původu máte větší jistotu, co vám z koťátka vyroste, přesto si chovatele vyberte velmi pečlivě.
Výběr kotěte se nevyplácí podcenit - bude členem vaší domácnosti dalších deset až dvacet let. | foto: Profimedia.cz
Bohužel se často stává, že o zvíře z nekvalitního chovu přijdou noví majitelé kvůli "nečekaným" zdravotním problémům překvapivě brzy. Z neznalosti či snahy ušetřit na nepravém místě totiž lze přijít nejen o nemalé peníze vynaložené na veterináře, ale i o milované zvíře, na které už jste si zvykli.
Není kočka jako kočka, důležité jsou nároky a povaha plemene
Co se týká plemen, dnes jsou moderní kočky, které si v chování nezadají se psem. Jsou společenské, mazlivé, kontaktní a hodí se zvláště pro rodiny s dětmi. Na oplátku ovšem potřebují vaši pozornost a špatně snášejí samotu. Patří mezi ně například ragdoll (více o plemeni ZDE), birma (více ZDE) nebo něvská maškaráda (více ZDE). Spíše nezávislejším plemenem je naopak britská modrá, ruská modrá nebo kartouzská kočka (více o plemeni ZDE).
Pokud jste nerozhodní, vyplatí se počkat a hledat, klidně můžete nezávazně navštívit chovatelské stanice s různými plemeny a teprve podle toho se o plemeni rozhodnout. Návštěva více chovatelských stanic se doporučuje i v případě, že jste si již plemeno vybrali. Můžete tak porovnat vzhled i chování koček toho samého plemene v různých chovatelských stanicích.
Nejdřív pečlivě vybírejte chovatele, pak teprve kotě
Ideální chovatel by měl být hlavně ochotný v čemkoliv poradit. Ptejte se na vše, co vás ohledně specifik vybraného plemene i vlastní péče o kočku napadne, vždyť kočičího mazlíka můžete mít i dalších dvacet let. Chovatel by měl odpovědět na všechny dotazy a neměl by před vámi nic tajit.
"Dobrý chovatel dbá o zdraví svých chovných koček i kocourů, má je otestované na infekční a dědičná onemocnění a odchovává pouze na negativně otestovaných rodičích. A hlavně je ochoten na požádání zmíněné testy ukázat, nebo je má zveřejněné na svých webových stránkách, pokud je má," radí zkušená chovatelka, která roky spolupracuje i se špičkovými chovateli ze zahraničí, jak najít zodpovědného chovatele, a tedy i zdravá koťata.
Další samozřejmostí by při výběru zvířete s PP mělo být sepsání kupní smlouvy a následné poskytování chovatelského servisu. To znamená, že se můžete na chovatele obrátit, kdykoliv máte s kočkou jakýkoliv problém. Někdy tuto "službu" chovatelé tak úplně neposkytují, ale můžete si vydupat, aby bylo toto ustanovení zaneseno do kupní smlouvy. Zvláště v případě, že s péčí o kočku nemáte žádné zkušenosti.
Samotné kotě vybírejte s chladnou hlavou a rozumem v hrsti
Až budete přímo u chovatele doma, chtějte vidět pokud možno oba rodiče, nebo alespoň matku, pokud je otec koťat z jiné chovatelské stanice. Chování matky vám hodně napoví, jakou povahu pravděpodobně budou mít i koťata - je to podobné jako u lidí.
Chtějte rovněž vidět všechna koťata z vrhu, která ještě nejsou u nových majitelů, i kdyby už byla zamluvená. Někdy hrozí, že vám chovatel ukáže pouze jedno kotě, kterého se chce z nějakého důvodu zbavit.
Také se neostýchejte poptat se a podívat, jaké ostatní kočky chovatel má. Pokud chová více než dvě plemena, začíná to vypadat podezřele. Mohlo by to znamenat, že se více než na chov soustředí na uspokojení poptávky po populárních plemenech a na výdělek. Ruku v ruce s tím pak může jít šetření na kvalitním krmení, které je pro vývoj a zdraví koťat důležité.
Správný chovatel nechová kočky pro peníze a většina z nich by vám jistě potvrdila, že na solidním chovu se vydělat prostě nedá.
Jak má vypadat zdravé a prospívající kotě?
Vynechte obdivné výkřiky, jak jsou koťátka v košíku roztomilá, a všímejte si především toho, jestli jim zdravotně nic nechybí. Zdravá koťata mají čisté, jasné oči, lesklou srst a čistý zadeček - podle toho poznáte, že kotě netrpí průjmovým onemocněním.
"Hodně si všímejte chování koťátka - to opravdu hodně napoví. Koťáta jsou zvědavá, některá mohou být k cizím ostýchavá a potřebují více času na seznámení, ale vždy je důležité, aby působila zdravým dojmem: byla čilá, hravá, čistá, reagovala na podněty," přidává další praktickou radu chovatelka.
Pozor na koťata z klecového chovu
Samostatnou kapitolou je to, kde chovatel kočky chová. Pokud chcete zdravě socializované kotě, mělo by být rozhodně odchované doma. Tedy v kontaktu se všemi ostatními kočkami, případně dalšími zvířaty a lidmi včetně dětí.
Určitě se vyhněte klecovým odchovům. Koťata z nich mohou být ustrašená, bojácná a hlavně nejsou socializovaná, jediného kontaktu s člověkem se jim často dostává pouze při krmení. To, že má chovatel kočky skutečně doma a nepřinesl je tam pouze před vaší návštěvou, poznáte snadno: všude bude mít různé kočičí propriety jako jsou misky, škrabadla, pelíšky a hračky.
Samozřejmostí by mělo být, že se můžete na kotě přijet podívat i několikrát, než dosáhne věku, kdy si ho můžete odvézt domů - zpravidla to bývá 12 týdnů. Také už pak lépe poznáte, jakou povahu bude mít kotě v dospělosti.
Při odběru by koťátko mělo být dvakrát očkované, třikrát odčervené a prohlédnuté veterinářem, což je všechno zaneseno ve zdravotním průkazu. Ke koťátku byste měli dostat průkaz původu, zmíněný očkovací průkaz, kupní smlouvu a pár věcí do nového domova: například krmení, na které je kotě zvyklé. Koťata do chovu by měla mít rovněž mikročip.
Autoři: pro iDNES.cz, Kristýna Čermáková
Zdroj:https://hobby.idnes.cz/kote-vybirejte-radeji-s-papiry-ale-i-tak-muzete-sahnout-vedle-p5v-/hobby-mazlicci.aspx c=A111118_015026_hobby-zahrada_mce