Přečtěte si blog Sandry Lamichové - o HCM a databázi testovaných koček

25.09.2012 09:11

Zdroj: https://www.sphynx-mutiny.cz/news/bejbus-se-pta-co-je-to-ceska-databaze-testovanych-kocek-na-hcm-a-pkd-/

 

Bejbuš se ptá: Co je to Česká databáze testovaných koček na HCM a PKD?   

Víš co Bejbuš půjdeme se zeptat přímo tvůrců a správců databáze na web o HCM, který je věnovaný jen téhle hnusné a zákeřné nemoci.

Tak teda chci vědět co to to HCM vlastně je? Pořád se jen mluví HCM  Mumínek ho má to HCM a já o tom nic nevím.
Hypertrofická kardiomyopatie je onemocnění srdečního svalu, při kterém dochází ke změně velikosti komor (zbytnění srdeční svaloviny) a zvětšení síní, které ovlivňuje práci srdečního svalu, srdeční rytmus a dynamiku. Poškozená bývá většinou levá strana srdce.

Aha, a které kočky teda můžou onemocnět, všechny?
Plemena nejvíce postižena HCM jsou britská kočka, mainská mývalí, norská lesní, sibiřská, sphynx, ragdoll, devon rex a german rex. HCM se ale může vyskytnout i u plemen jako je siamská kočka, birma, barmská, bengálská, perská. HCM je rozšířeno i mezi klasickými domácími kočkami.

No teda, i my sphynxové patříme mezi nejvíce ohrožena plemena!

V kolika můžu onemocnět?
Nejčastěji se týká mladých koček ve věku 1-5 let, ale může se projevit také u koček starších než 10 let. Ale tehdy nemluvíme o klasické HCM, pouze o sekundární kardiomyopatii související obvykle s nemocemi stáří - jako je hypertyreóza, chronické selhání ledvin, vysoký krevní tlak.

Co se vlastně stane s mým srdíčkem?
Klasická forma HCM vzniká, když dojde k abnormálnímu zesílení srdečního svalu, především levé strany srdce. Toto zesílení se může týkat pouze stěny levé komory nebo jen přepážky, ale nejčastěji je pozorováno ve formě symetrického zesílení obou částí (přepážky i stěny levé komory). Velmi zřídka dochází k zesílení stěny pravé komory. Tento typ kardiomyopatie, která se obvykle projevuje poruchami rytmu a náhlým srdečním selháním,
Poměrně typickým příznakem nejen u koček je hromadění tekutiny v hrudníku nebo plicích (plicní edém), což vede k výrazně zesíleným příznakům dušnosti a usilovnému abdominálnímu dýchání (dýchání podporovaném prací břicha). Někdy se objeví průběh nemoci bez příznaků, která je najednou zjištěna klinickým vyšetřením nebo kočka, do té doby zdravá, náhle zemře.

A to už se s tím Mumik narodil, když má HCM?
Kočka nemocná HCM se nenarodí s touto nemocí, ale vzhledem k potvrzené dědičnosti a v současné době zjištění jediného genu (MYBPC mutace) odpovědného za abnormální změny srdečního svalu, můžeme HCM považovat za genetickou vadu. Kočky se narodí s chybnou genetickou výbavou, ale vývoj této nemoci je pomalý. Často se první příznaky onemocnění projeví až po 12-24 měsících života u pozitivního homozygota (obě vadné alely genu, tzn. HCM/HCM)., někdy i později. Běžné bývá zjištění nemoci mezi 4-6 rokem u heterozygota (jedna vadná alela genu, tzn n/HCM). U rizikových plemen je v případě chovných koček důležité pravidelné kardiologické vyšetření (především echokardiografické) provedené specialistou – kardiologem v intervalech 12-24 měsíců. Toto vyšetření má velký význam pro budoucí chovné linie.

A kdy se chodí na ta vyšetření?
Šlechtěné kočky z rizikových skupin zařazené v chovatelském programu by měly být vyšetřeny po ukončení 12-18 měsíců, ale před prvním vyšetřením by neměly být použity k chovu.

Tak to je děsivá nemoc, asi proto vznikla ta Česká databáze koček testovaných na HCM aPKD, že a jak vlastně funguje?
Paní Goišová a pan Fojtík začali pracovat na databázi koček testovaných na HCM a PKD. Oba dva NEJSOU chovatelé a nemají tedy žádné vazby na to, aby uveřejňovali výsledky nepodložené či podle jejich kamarádů či (ne)kamarádů chovatelů. Jedná se proto o nezávislou databázi, která není aktivitou chovatelů, ale zejména osob, kterým jde o co možná největší zamezení šíření těchto nemocí vinou nezodpovědných množitelů a chovatelů. Snaží se o vybudování sítě solidních chovatelů, kterým jde zejména o zdravý chov a tak se budou postupně snažit vytvořit přehled pravidelně vyšetřovaných kočiček a kocourků z chovu, ale také kastrátů, i pozitivních jedinců, kteří nikdy do chovu nezasáhli a kočiček na HCM uhynulých. Tato databáze zároveň slouží jako přehled chovatelských stanic testujících na HCM a PKD.

Aha, tak teď už jsem trochu v obraze a chápu, že tam jsou jenom kluci, protože byly testování a ty jsi ty jejich výsledky posílala panu Fojtíkovi, který má pěkně napsáno co je potřeba k tomu, aby mě tam potom zařadili.

Tak to musíš být zodpovědná a na to vyšetření mě vzít!!!
Neboj Bejbuško to už je v plánu, tady je přehled veterinárních ordinací vyšetřujících HCM https://www.goisovka.cz/veterinarni-ordinace/prehled-veterinarnich-ordinaci-testujici-na-hcm/